EN

Translate:

Archbishop Atkinson-Wakes Co-consecrators.

MOST REV'D DOM OLINTO FERREIRA PINTO FILHO. DIOCESAN BISHOP OF RIO DE JANERIO. BRAZIL.

image19

18.05.1918 - 09.08.2017.


Most Rev'd Dom. Olinto Ferreira Pinto Filho. Diocesan Bishop of Rio de Janerio. Brazil. 


He was ordained priest on November 16, 1947 by  Archbishop Carlos Duarte Costa.  He was also the private secretary to Archbishop Carlos Duarte Costa. 


He was ordained & consecrated sacred bishop on 1st May 1966 by Most Reverend Dom. Pedro dos Santos Silva, who was ordained & consecrated sacred bishop by Archbishop Carlos Duarte Costa on the 4  Nov 1956. 


He was appointed as the Primate of the Brazilian Catholic  Church, and guardian of the tomb of St Carlos of Brazil ( Archbishop Carlos Duarte Costa). 

MOST REV'D DOM. JOSIVALDO PEREIRA DE OLIVERIA. AUXILIARY BISHOP OF RIO DE JANERIO. BRAZIL.

image20

Most Rev'd Dom. Josivaldo Pereira de Oliveira was born in Jaguaruana (State of Ceará), to the Brazil, on April 24, 1948. 

He was ordained Deacon on July 16, 1972, by Bishop Wanillo Galvão Barros, Diocesan bishop of Maceió (State of Alagoas, Brazil). 

He received the priestly ordination by the Bishop, on September 17, 1972.   

After eight years of parish Ministry, he was elected, ordained and consecrated Bishop, on March 16, 1980, by Most Rev'd Dom. Luigi Mascolo, Diocesan bishop of São Paulo, the consecration was assisted by Most Rev'd Dom Luis Fernando Castillo Mendes, Diocesan bishop of Brasilia (DF), and Most Rev'd Dom. Victor Sanches Tarso Pupo, Diocesan bishop of Santo André (São Paulo). 


Bishop Josivaldo Pereira de Oliveira. Co-adjutor Bishop of Rio de Janeirio ( Bishop Josivaldo was consecrated sacred catholic bishop by Principal Consecrator;  H.E. Bishop Luigi Masculo assisted  by Bishop Victor de Tarso Sanches Pupo & Bishop Luis Fernando Castillo Mendez ) Bishop Antido Jose Vargas was consecrated by Bishop Carlos Duarte Costa & Bishop Salameo Ferraz in 1946 who consecrated Bishop Luigi Masculo).